Gwarancja świeżości

Możliwość wyboru etykiet

Darmowa dostawa od 150 zł

Prosto z palarni

Zamów i zapłać za 21 dni

0

Złap -10% z kodem CZERWIEC24

Poczuj Prawdziwy Smak Kawy !!!!


Kup teraz!

Fusy z kawy jako nawóz do ogrodu

Dodano: 07 wrz 2022

Kawa to napój, bez którego wiele osób nie potrafi sobie wyobrazić udanego poranka. Świetnie pobudza oraz zapewnia przyjemne doznania smakowe. Okazuje się, że taki napój to nie tylko ulubieniec kawoszy, ale również i roślin. Fusy z kawy, które zazwyczaj wyrzucamy są świetnym nawozem zarówno dla kwiatów domowych, jak też warzyw i roślin ozdobnych w ogrodzie.

 

Kawa – fusy jako nawóz – zawartość 

Fusy z kawy zawierają cenne dla roślin minerały. Należą do nich azot, potas, fosfor oraz w mniejszych ilościach również wapń, magnez, żelazo i cynk. Dzięki wykorzystaniu fusów możemy wzbogacić glebę i poprawić jej pH. Są one zatem niezwykle przydatne do wzrostu roślin, ale również poprawiają ich aspekty wizualne. Zieleń jest bardziej intensywna, a kwiaty roślin kwitnących prezentują się zdrowo.

 

Kawa – fusy do kwiatów domowych

Kwiaty doniczkowe to cenna dekoracja każdego domu. Poza wyjątkowymi zaletami wizualnymi oczyszczają powietrze oraz wprowadzają do mieszkania element natury, co jest szczególnie ważne dla naszego samopoczucia podczas jesieni i zimy. Okazuje się, że wiele osób, mimo szczególnego zamiłowania do kwiatów ma problem z utrzymaniem ich w dobrej kondycji. Oczywiście, często zależy to od intensywności podlewania, czy poziomu wilgotności powietrza, jednak czasem za marnienie kwiatów odpowiada brak substancji odżywczych niezbędnych do prawidłowego wzrostu, inaczej mówiąc nawozu. Miłośnicy kawy mogą jednak w bardzo łatwy sposób przygotować naturalny nawóz, w roli którego świetnie sprawdzą się fusy tego aromatycznego napoju. 

 

Kawa jako nawóz do roślin doniczkowych – jak przygotować?

Nawóz powstały na bazie fusów z kawy może być sporządzony na kilka sposobów. Pierwszy z nich to zmieszanie fusów z ziemią doniczkową w proporcji 1 łyżka fusów na kilka łyżek ziemi. Taką mieszankę rozsypujemy jako wierzchnią warstwę podłoża. Innym sposobem jest sporządzenie roztworu z fusów. Fusy po jednej kawie należy zmieszać z litrem wody, a następnie podlewać takim roztworem domowe kwiaty kwasolubne, dwa razy w miesiącu. 

Fusy z kawy – do jakich kwiatów domowych?

Fusy po kawie jako nawóz powinny być stosowane do kwiatów kwasolubnych. Należą do nich między innymi paprocie, skrzydłokwiat, kroton, anturium, czy też kaktusy. Fusy z kawy nadają się również do podlewania storczyków, czy też do draceny. 

 

Kawa – fusy nawóz do ogrodu

Fusy od kawy znajdują zastosowanie nie tylko w domach. Świetnie sprawdzą się w uprawie warzywnika, roślin ogrodowych kwitnących, a także iglaków. Dzięki temu, możemy przyrządzić domowy, naturalny nawóz całkowicie za darmo. Często to, co znajduje się w naszej kuchni i jest przez nas przeznaczone do wyrzucenia może z powodzeniem zastępować sklepowe nawozy do roślin ogrodowych. 

 

Fusy z kawy pod iglaki i tuje 

Iglaki i tuje to jedne z roślin, które pojawiają się w niemal każdym, polskim ogrodzie. Zdarza się jednak, że nadmiernie gubią igły lub tracą swą naturalną zieleń. Rozwiązaniem jest przygotowanie nawozu z fusów po kawie. Fusy z kawy nadają się zarówno pod tuje, jak też pod iglaki. Aby przygotować taki nawóz wystarczy zmieszać fusy z wodą w proporcji 1 łyżka fusów na litr wody. Tak przygotowanym roztworem należy podlewać iglaki co dwa tygodnie. 

 

Fusy z kawy pod rośliny ozdobne

Piękne rośliny to kwintesencja zadbanej działki. Możemy je pielęgnować stosując fusy z kawy jako nawóz do kwiatów ogrodowych. Warto zwrócić uwagę na to, aby były to rośliny kwasolubne, takie jak: azalie, wrzosy, róże, rododendrony, czy hortensje. Nawóz z kawy może być przygotowany podobnie jak w przypadku kwiatów doniczkowych w domu. Możemy zmieszać pozostałości po kawie z podłożem roślin, bądź sporządzić roztwór do podlewania, za co nasze kwiaty będą nam wyjątkowo wdzięczne.

 

Fusy z kawy pod pomidory i nie tylko

Wiele osób zastanawia się jak wykorzystać fusy z kawy w swoim warzywniku. Dzięki temu, że nawóz z kawy jest bardzo prosty w przygotowaniu możemy o nim pomyśleć już na etapie wyznaczania swoich grządek. W tym celu, warto przygotowywać fusy na kilka tygodni przed przystąpieniem do pracy, a ich ilość powinna być odpowiednia do rozmiaru naszego warzywnika. Aby fusy nie spleśniały do czasu ich użycia, możemy je na przykład wysuszyć. Należy wówczas przygotować starą blaszkę do pieczenia ciasta, wyłożyć ją papierem i w miarę codziennego picia kawy rozkładać fusy na blaszce, regularnie je mieszając i przechowując w ciepłym, zacienionym miejscu. Kiedy już przyjdzie moment przygotowywania grządek, wysuszone fusy należy wkopać do ziemi na głębokość około 10-15 centymetrów. Tak przygotowana gleba będzie bogata w cenny azot. Z nawozu skorzystają w szczególności pomidory i truskawki, jednak możemy go wykorzystać w całym warzywniku.


Kawa – fusy zastosowanie w kompoście

Kompost to naturalny nawóz każdego ogrodnika. Zawiera całą gamę potrzebnych roślinom składników odżywczych, a jego główną zaletą jest fakt, że możemy go wykonać samodzielnie. W skład kompostu wchodzą organiczne resztki, które codziennie opuszczają naszą kuchnię oraz ogrodowe, naturalne “śmieci”. Mogą to być obierki, resztki warzyw, roślin uprawnych, trawa, słoma, a także fusy z kawy i herbaty. Należy pamiętać, aby w przypadku herbaty były to wyłącznie jej sypkie odpowiedniki, gdyż herbaciane torebki mogą składać się z plastiku. Na kompost nadaje się również kawa z fusami przygotowana w ekspresie. Możemy wówczas wyrzucić fusy wraz z szarym, papierowym filtrem.

 

Kawa – fusy w ogrodzie pełnym szkodników

Każdy ogrodnik wie, jak wielkim zagrożeniem dla jego upraw są ślimaki. Potrafią splądrować grządki w jedną noc, nie pozostawiając nic poza swoim śluzem i ogromnymi dziurami w roślinach. Jednym z rozwiązań, które pomaga w eliminacji szkodników są substancje chemiczne, jednak trudno się na nie zdecydować, gdyż nie są one obojętne dla naszych warzyw. Z tego powodu, warto sięgać po domowe sposoby pomagające pozbyć się tych szkodników, bez uszczerbku dla roślin jadalnych. Fusy z kawy na ślimaki to jeden z naturalnych, domowych sposobów, który warto wypróbować jako ochronę swoich cennych upraw. Aby to zrobić należy przygotować odpowiednią ilość fusów, susząc je na blaszce wyłożonej pergaminem. Kiedy już mamy wystarczającą ilość kawowego suszu, możemy rozsypać je wokół naszych roślin. Możemy też sporządzić wywar, czyli przygotować sobie kawę, której nie wypijemy. Wówczas, kawę należy przecedzić i przelać do spryskiwacza, a następnie spryskać nią liście roślin, w szczególności przed porą żerowania ślimaków czyli późnym wieczorem. Ślimaki nie lubią zapachu kawy, dlatego powinien on skutecznie przegonić je z naszego ogrodu, bez szkody, a nawet z korzyścią dla roślin.


Kawa – fusy do wysiewania nasion

Fusy z kawy do ogrodu świetnie sprawdzają się nawet na etapie wysiewania nasion. Należy jednak pamiętać, że wykorzystujemy wówczas tylko nieznaczną ich ilość, czyli około jednej łyżeczki na niewielką doniczkę. Ziemię potrzebną do wyłożenia takiej doniczki należy bardzo dokładnie wymieszać z łyżeczką fusów, a następnie można przystąpić do wysiewania. Również w przypadku nasion, które zasiewamy bezpośrednio do gleby, możemy postąpić podobnie, bądź wykorzystać fusy w większej ilości na etapie przekopywania grządek. 

 

Kawa – fusy do roślin – ściółkowanie 

Ściółkowanie to bardzo przydatna w ogrodzie czynność. Pełni ona funkcję ochronną, uniemożliwia przedostawanie się ślimaków na liście roślin, zapobiega przerastaniu trawy i chwastów oraz pomaga w zapewnieniu odpowiedniej wilgotności gleby. Okazuje się, że fusy z kawy świetnie sprawdzą się również podczas tej czynności. Umieszczone pod ściółką będą dostarczać roślinom cennych składników odżywczych. W tym celu należy przygotować większą ilość fusów, a posłuży nam do tego wspomniana już wcześniej blaszka do ciasta i papier do pieczenia. Przygotowane fusy należy wysypać wokół roślin, a następnie zakryć je korą lub słomą, wedle zapotrzebowania. 

 

Czy fusy z kawy zakwaszają ziemię?

Fusy z kawy mają odczyn kwaśny i zakwaszają glebę. Z tego powodu, sprawdzają się one głównie do nawożenia roślin kwasolubnych. W razie wątpliwości, czy fusy z kawy mogą być zastosowane można sprawdzić jakie upodobania ma konkretna roślina, do której chcemy wykorzystać ten naturalny nawóz. W przypadku roślin, które nie są kwasolubne, warto zachować umiar w przypadku stosowania fusów, zmniejszyć proporcje, czy też intensywność nawożenia.

 

Jaką kawę wykorzystać do przygotowania nawozu z fusów z kawy?

Nawóz z fusów może być przygotowany z dowolnej kawy mielonej, którą mamy w zwyczaju pić. Kawa przygotowywana jest na wiele różnych sposobów. Często jest ona gotowana, jednak należy pamiętać, że fusy po takiej kawie mają mniej składników odżywczych. Z tego powodu, do przygotowania nawozu sprawdzają się przede wszystkim fusy po kawie zalanej wrzątkiem, bądź kawie z ekspresu. Oczywiście, najwięcej korzyści dla roślin przynosi kawa, której ziarna mielimy tuż przed wypiciem. Taka kawa jest szczególnie pomocna podczas walki ze ślimakami, a w razie bardzo natarczywej inwazji można wykorzystać mniej ekonomiczną wersję odstraszacza w postaci świeżo zmielonych ziaren intensywnej kawy wysypanej wokół roślin.

 

Nawóz z fusów kawy – zalety

Powodów, dla których wielu ogrodników oraz wielbicieli kawy sięga po nawóz z fusów jest kilka. Przede wszystkim, jest to rozwiązanie, które otrzymujemy absolutnie za darmo. W połączeniu z innymi domowymi sposobami na nawożenie roślin możemy sprawić, że nie wydamy ani grosza, a nasze rośliny będą regularnie odżywiane. Dodatkowo, fusy z kawy to rozwiązanie ekologiczne, co jest szczególnie ważne dla hodowców wykorzystujących wyłącznie naturalne substancje. Fakt, że możemy wykorzystać odpadki po kawie jest też ciekawą opcją dla osób pragnących żyć w stylu less waste. Inną zaletą jest również to, że przygotowanie nawozu z fusów kawy jest bardzo łatwe i szybkie. W kilka chwil możemy przygotować roztwór do podlewania roślin, na bazie fusów z wypitej o poranku kawy, bądź wprowadzić do swojej codziennej rutyny rozkładanie kawowych odpadków, które w niedługim czasie staną się drogocennym suszem.

Zestaw mieszanek Kaw 6×250 g

114,00 zł

 

Poczuj Prawdziwy Smak Kawy !!!


Kup teraz!

© 2023 LosGustos. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl sklepy internetowe Szczecin

Powiadom o dostępności Poinformujemy Cię, gdy artykuł pojawi się na magazynie. Podaj nam swój adres e-mail oraz ilość produktów.