Gwarancja świeżości

Możliwość wyboru etykiet

Darmowa dostawa od 150 zł

Prosto z palarni

Zamów i zapłać za 21 dni

0

Kawa ziarnista Brasil Santos

1000g

59,00zł

 

Poczuj Prawdziwy Smak Kawy !!!!


Kup teraz!

Od ilu lat można pić kawę? Z tego artykułu dowiesz się czy dzieci mogą pić kawę

Dodano: 04 lut 2023

Kawa, tuż obok herbaty, jest jednym z ulubionych ciepłych napojów spożywanych w wielu krajach świata. Napar z ziaren kawowca pozytywnie koreluje z wieloma procesami zachodzącymi w organizmie. Udowodniono naukowo, iż kawa działa pozytywnie na funkcjonowanie systemu naczyniowo-sercowego, odpornościowego i kostno-stawowego. Regularne i niewielkie porcje napoju pozwalają zredukować ryzyko występowania ciężkich chorób narządów wewnętrznych.

W tym zakresie kawa ma zatem działanie ochronne i redukujące zapadalność na stany chorobowe. Dlaczego zatem w obiegu informacyjnym funkcjonuje stwierdzenie, że kawa jest niebezpieczna dla dzieci? Od ilu lat można pić kawę i czy może ona zaszkodzić nieletnim? Wyjaśniamy.


Picie kawy – rytuał znany od wieków

W Polsce napoje kawowe zaczęły zyskiwać popularność w XVII wieku. Wówczas, wraz z innymi cennymi towarami, ziarna kawowca dotarły do Rzeczpospolitej za sprawą Turków. Przez dziesiątki lat kawa była przeznaczona do picia wyłącznie przez najważniejsze osoby w państwie. Dopiero później, w XX wieku, stała się ona niezwykle popularnym i chętnie pitym napojem przez znaczną część społeczeństwa. W XXI wieku odkryto rzeczywiste pozytywne właściwości “czarnego złota”.

Przez wiele lat kawa była uważana za używkę, czyli napój stymulujący i szkodliwy w dłuższej perspektywie czasowej. Obecnie wiemy, że zawarte w napoju polifenole wchodzące w korelację z kofeiną mogą przyczyniać się m.in. do redukowania objawów depresji u osób w różnym wieku. Dlaczego zatem picie kawy przez dzieci uważane jest za coś złego? Czy kawa może być składnikiem diety dziecka, czy lepiej wybrać inne alternatywy? Okazuje się, że głównym winowajcą złej sławy napoju jest duża zawartość kofeiny.

 

Czy dzieci mogą pić kawę? Kofeina a mit szkodliwości kawy

Kofeina zawiera grupy stymulantów znacząco wpływających na układ nerwowy. Wysoka podaż kofeiny może powodować przejściowy stan pobudzenia. Tuż po wypiciu filiżanki kawy poziom dopaminy w niektórych rejonach mózgu skokowo wzrasta, podobnie zresztą jak wartość hormonu adrenaliny. Kofeina działa wspomagająco. Człowiek po wypiciu kawy staje się mniej senny, jest bardziej pobudzony i skory do działania. Efekty wypicia kawy są szczególnie widoczne o osób, które nie piją jej na co dzień, lecz sięgają od czasu do czasu. Takie oddziaływanie na układ nerwowy jest z punkt widzenia medycznego niekorzystne dla dzieci.

U bardzo młodych osób mózg nie jest jeszcze w pełni rozwinięty, dlatego każda sztuczna stymulacja jest niewskazana. Dotyczy to jednak dużych ilości kawy, pitych regularnie przez dziecko. Demonizacja czarnego naparu i traktowanie go na równi z alkoholem czy papierosami jest przesadzone, tym bardziej że herbata chętnie serwowana dzieciom posiada niemalże identyczne właściwości pobudzające. Duże stężenie kofeiny występuje także w popularnych napojach słodzonych typu cola, dlatego jeśli mamy być konsekwentni, to należy ograniczać dziecku podaż zarówno kawy, herbaty, jak i napojów bogatych w kofeinę.

 

Od ilu lat można pić kawę, by uzyskać pozytywne właściwości napoju?

Do zaskakujących wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu w amerykańskim Buffalo. Badania przeprowadzone na grupie kilkudziesięciu dzieci wykazały, że dzieci po wypiciu kawy wykazywały wyższy poziom koncentracji, sprawności ruchowej i intelektualnej – ogólnie rzecz biorąc dzieci lepiej poradziły sobie po wypiciu kawy. Części osób zaserwowano próbki placebo. W testach sprawdzających koncentrację wypadły one gorzej, niż młodzieńcy pijący kawę. Okazuje się zatem, że w niewielkich ilościach kofeina wykazuje działanie pozytywne na organizm – także młodego – człowieka.

Nie da się jednak jednoznacznie określić wieku, w którym zalety picia kawy przewyższają negatywne skutki oddziaływania napoju. Oprócz oczywistych plusów spożywania naparu kawowego ma także kilka istotnych wad. Regularne spożywanie kawy może działać rozregulowująco na zdolność do osiągania pełnowartościowego snu. A to, szczególnie dla osób młodych, bardzo ważny proces. Warto zatem poszukać złotego środka i nie proponować kawy dzieciom bardzo małym. Po wkroczeniu w wiek nastoletni można zacząć zastanawiać się, czy wdrożenie kawy do jadłospisu jest dobrym pomysłem.

Alternatywne napoje – czy dzieci mogą pić kawę bezkofeinową?

Czym są bezpieczne dawki kofeiny? Nieszkodliwą dawką kofeiny jest wartość zalecana przez dietetyków dziecięcych i zwykle oscyluje ona w okolicach 5,3 mg/kg masy ciała. Specjaliści od bezpieczeństwa żywności podkreślają, że wciąż o kawie nie wiemy wszystkiego. Co jakiś czas pojawiają się nowe doniesienia naukowe o kolejnych właściwościach czarnego napoju. Część lekarzy określiło kawę jako produkt, który warto umieścić piramidzie zdrowego żywienia – ze względu na jej pozytywne i prozdrowotne parametry. Jednocześnie warto podkreślić, że niewielka filiżanka zwykłej kawy jest dla dziecka lepsza, niż spożycie zawartości butelki gazowanego napoju typu cola.

Mit dotyczący szkodliwości kawy wrósł tak mocno do świadomości rodziców, że mimo odczarowania takiego stwierdzenia podchodzą oni nieufnie do kwestii podaży dzieciom kawy. Picie kawy nie oznacza jednak korzystanie wyłącznie z produktów zawierających kofeinę. Znakomitą alternatywą dla dzieci są kawy zbożowe, w których występuje znikoma ilość kofeiny. Czy dzieci mogą pić kawę zbożową? Zdecydowanie tak, o ile nie będziemy jej przesadnie dosładzać czy tworzyć zbyt ekstraktywnego napoju.

 

Kto nie powinien pić kawy bogatej w kofeinę?

Napoje kawowe nie są polecane dla osób wrażliwych. Duże ilości kofeiny mogą powodować roztrzęsienie, nadmierne pobudzenie i plątaninę myśli – szczególnie jeśli mamy do czynienia z bardzo wysoką dawką kofeiny. Kawa z mlekiem jest uważana za napój ciężkostrawny, dlatego nie powinna być zbyt wcześnie włączana do diety dziecka. Skutki picia kaw zbożowych są mniej odczuwalne, co rozwiewa wątpliwości dotyczące tego, czy dzieci mogą pić kawę inkę.

Co jednak z napojami z ziaren liofilizowanych? Od ilu lat można pić kawę rozpuszczalną (w jakim wieku)? Czy dzieci mogą pić kawę liofilizowaną? Ze względu na właściwości kawa rozpuszczalna jest bliźniaczo podobna do tradycyjnej kawy mielonej. Jej łatwość przygotowania jest czynnikiem zwiększającym niebezpieczeństwo przekroczenia zalecanej dawki. W przypadku kawy z fusami dziecko będzie mniej skore do wypicia mieszaniny.


Podsumowanie

Kawa w rozsądnych i niewielkich ilościach może być podawana dzieciom w wieku szkolnym. Dowiedziono, że wpływa ona pozytywnie na szereg procesów w mózgu człowieka. Stanowi ona znacznie bezpieczniejszą alternatywę dla słodkich napojów energetyzujących. Filiżanka kawy zawiera podobną ilość związków kofeiny, jak kubek herbaty. Ostateczna decyzja należy jednak do rodzica – alternatywą dla zwykłej kawy jest napój zbożowy.

 

Bibliografia

  1. https://mtz-clinical.pl/wp-content/uploads/2018/03/Artykuł-Kawa-i-jej-wpływ-na-zdrowie-cz.2.pdf

  2. https://www.ptfarm.pl/pub/File/wydawnictwa/b_2008/1_2008/Artykul%2003%20Bromatologia%201-2008.pdf

  3. https://mamadu.pl/145717,czy-dzieci-moga-pic-kawe-nie-ma-dowodow-ze-to-napoj-tylko-dla-doroslych

  4. http://www.kaweo.pl/czy-dzieci-moga-pic-kawe

  5. https://www.poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie/co-jesz/kofeina-prawdy-i-mity-co-warto-wiedziec-o-kofeinie-aa-78mH-GPQk-kwvE.html

  6. http://www.phie.pl/pdf/phe-2017/phe-2017-3-290.pdf

Zestaw mieszanek Kaw 6×250 g

99 zł

 

Poczuj Prawdziwy Smak Kawy !!!


Kup teraz!

© 2023 LosGustos. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl sklepy internetowe Szczecin

Powiadom o dostępności Poinformujemy Cię, gdy artykuł pojawi się na magazynie. Podaj nam swój adres e-mail oraz ilość produktów.