Gwarancja świeżości

Możliwość wyboru etykiet

Darmowa dostawa od 150 zł

Prosto z palarni

Zamów i zapłać za 21 dni

0

Złap -10% z kodem CZERWIEC24

Poczuj Prawdziwy Smak Kawy !!!!


Kup teraz!

Dzienna dawka kofeiny – jaka jest zalecana dzienna dawka kofeiny? Ile kawy można wypić?

Dodano: 05 mar 2023

Kawa jest jednym z najpopularniejszych napojów na całym świecie. Wiele osób nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez wypicia filiżanki tego aromatycznego płynu. Za pobudzające działanie kawy odpowiada obecna w niej kofeina. To związek chemiczny o dobroczynnym wpływie na ciało człowieka, który dodaje energii i walczy z sennością, jednak zbyt duża jego dawka może wyrządzić także pewne szkody. Co ciekawe, według Międzynarodowej Organizacji Kawy, przeciętny mieszkaniec Polski spożywa w ciągu roku nawet 95 litrów kawy. Ile wynosi zalecana dawka kofeiny? Jaka jej ilość okazuje się niebezpieczna?

Zalecana dzienna dawka kofeiny

Jaka jest zalecana dzienna dawka kofeiny, w pełni bezpieczna dla zdrowia? Według Instytutu Żywności i Żywienia, dawka dzienna kofeiny może wynieść maksymalnie 300 mg na dobę. Amerykańska Mayo Clinic wskazuje natomiast 400 mg na dobę za bezpieczną dla człowieka ilość kofeiny. Kawa wypijana z umiarem przynosi wiele korzyści dla zdrowia, dlatego nie warto z niej rezygnować. Trzeba przy tym pamiętać, że reakcje organizmu na tę substancję są indywidualne, a więc trudno jest jednoznacznie stwierdzić ilość kofeiny, która mogłaby przynieść efekty niepożądane. U większości osób toksyczne działanie kofeiny jest obserwowane po spożyciu powyżej 700 mg na dobę. A ile działa kofeina? Czas wystąpienia pierwszych efektów po spożyciu filiżanki kawy jest dosyć krótki i wynosi 10 min. Pełne stężenie kofeiny we krwi odnotowuje się jednak dopiero po 30-60 minutach od wypicia płynu. Działanie pobudzające tej substancji może utrzymywać się nawet do 4 godzin.

 

Jednorazowa maksymalna dawka kofeiny dla dorosłych

Bezpieczna dawka kofeiny dostarczona organizmowi jednorazowo wynosi 3 mg/kg masy ciała. Jest to ilość przyjęta bez względu na źródło tej substancji. Przekroczenie tej wartości może wiązać się z negatywnymi konsekwencjami. Nie zaleca się picia kawy zwłaszcza w niedługim czasie przed pójściem spać. Kofeina może pogorszyć jakość, jak i jego długość u niektórych osób.

Ile kaw dziennie należy wypić?

Specjaliści są dosyć zgodni w tej kwestii. Dla człowieka optymalną dawką są 3-4 filiżanki kawy dziennie. Ile mg kofeiny dziennie można dostarczyć organizmowi wraz z tym napojem? Dorosły człowiek może spożyć do 400 mg kofeiny dziennie, co oznacza wypicie 4 kubków czarnej kawy. Co ważne, płyn ten najlepiej wypijać z zachowaniem kilkugodzinnych przerw. Picie jednej po drugiej nie przyniesie żadnych dobrych efektów. Badacze zalecają wypijanie filiżanki kawy w porze porannej, około południa i o godzinie 15. W tych porach dochodzi do obniżenia aktywności intelektualnej człowieka, ponadto może on zmagać się z sennością. Ile kofeiny dziennie warto przyjmować? Jak wskazują badania, picie tylko jednej kawy dziennie nie jest wcale uznawane za zdrowie. Okazuje się, że spożywanie dopiero 3-4 filiżanek tego napoju może ograniczyć ryzyko schorzeń serca nawet o kilkadziesiąt procent!

 

Maksymalna dzienna dawka kofeiny dla kobiet w ciąży i karmiących

Ile wynosi zalecana dzienna dawka kofeiny dla kobiet ciężarnych oraz matek karmiących? Z oczywistych przyczyn nie istnieją dokładne badania, które mogłyby jasno wskazać bezpieczną dawkę tej substancji w powyższych przypadkach. Wiadomo jednak, że całkowite dzienne spożycie 200 mg kofeiny nie przyczynia się do niskiej masy urodzeniowej dzieci. Jeśli chodzi o matki karmiące, także nie ma wystarczających danych naukowych dotyczących bezpieczeństwa spożycia kofeiny w tym okresie. Czy istnieje dopuszczalna dawka kofeiny dla kobiet karmiących? Według ustaleń EFSA pojedyncza dawka 200 mg i dzienne spożycie kofeiny na poziomie 200 mg nie powinny szkodliwie odbić się na zdrowiu dziecka karmionego piersią.


Kofeina- dawka śmiertelna i niebezpieczna dla zdrowia

Jednorazowo przyjęta śmiertelna dawka kofeiny wynosi 10-14 g, a więc ok. 150-200 mg/kg masy ciała. Spożycie tej substancji w kilku dawkach o łącznej ilości powyżej 10 g doprowadza do pojawienia się wymiotów i konwulsji. Objawy przemijają po ok. 6 godzinach. O przedawkowaniu tego związku chemicznego można mówić w przypadku dostarczenia organizmowi aż 500 mg kofeiny. Kofeina- dzienna dawka przyjmowana w zbyt dużych ilościach doprowadza do takich objawów jak:

 • skoki ciśnienia tętniczego krwi,

 • zaburzenia rytmu serca,

 • nerwowość,

 • niepokój i majaczenie,

 • drgawki,

 • wymioty,

 • drżenie nerwowo-mięśniowe,

 • nadmierne pobudzenie,

 • problemy z koncentracją,

 • duszność,

 • zmęczenie,

 • obniżenie nastroju,

 • bóle głowy,

 • lęk.

Kofeina przyjmowana długotrwale w nadmiarze ma niekorzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy i przyczynia się do rozwoju schorzeń.

Warto wiedzieć, ile wynosi maksymalna dzienna dawka kofeiny. Substancję tą należy spożywać z rozwagą. Nie należy przekraczać jej zalecanej dziennej dawki. Dzięki temu człowiek nie naraża się na wystąpienie efektów niepożądanych, a związek ten wpływa jedynie korzystnie na jego zdrowie i samopoczucie.

 

Bibliografia:

https://ncez.pzh.gov.pl/choroba-a-dieta/kawa-wschodzaca-gwiazda-prewencji-chorob-2/

https://dietetycy.org.pl/ciemna-jasna-strona-kawy/

https://dietetycy.org.pl/kofeina/

https://zywienie.medonet.pl/produkty-spozywcze/napoje/chcesz-uniknac-przedwczesnej-smierci-lepiej-zacznij-pic-kawe/26gsl06

https://badaniakrwi.pl/jaka-dawke-kofeiny-mozna-przyjac-w-ciagu-dnia/

https://zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/7,101460,27704653,dzienny-limit-kofeiny-czyli-ile-kawy-i-herbaty-mozemy-spozyc.html

https://www.medonet.pl/zdrowie,organizm-daje-znac–ze-pijesz-za-duzo-kawy–nie-przegap-tych-sygnalow,artykul,10109285.html

Zestaw mieszanek Kaw 6×250 g

114,00 zł

 

Poczuj Prawdziwy Smak Kawy !!!


Kup teraz!

© 2023 LosGustos. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl sklepy internetowe Szczecin

Powiadom o dostępności Poinformujemy Cię, gdy artykuł pojawi się na magazynie. Podaj nam swój adres e-mail oraz ilość produktów.