Gwarancja świeżości

Możliwość wyboru etykiet

Darmowa dostawa od 150 zł

Prosto z palarni

Zamów i zapłać za 21 dni

0

ŁAP KAWĘ MARSHAL W NAJNIŻSZEJ CENIE

Poczuj Prawdziwy Smak Kawy !!!!


Kup teraz!

Czy kawa podnosi ciśnienie? Kawa a nadciśnienie.

Dodano: 01 sty 2023

Kawa to zdecydowanie jeden z najpopularniejszych napojów na świecie. Jej wyrazisty smak i aromat sprawiają, że znajduje ona liczne rzesze zwolenników w każdym rejonie naszej planety. Od dawna jednak jest to napój dość kontrowersyjny, jeśli chodzi o osoby z problemami sercowymi – w internecie znaleźć można bowiem setki opinii na temat tego, czy kawa podnosi ciśnienie czy tętno a jeśli tak to jak bardzo. W dzisiejszym artykule postanowiliśmy rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące tego tematu. A zatem – jaki wpływ ma kawa na ciśnienie?

 

Czy kawa podnosi ciśnienie? 

Należy od razu jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie – tak, kawa rzeczywiście podnosi ciśnienie tętnicze. Dzieje się tak dlatego, że jednym z jej głównych składników jest kofeina – która działa wazodylatacyjnie. Spożywanie kawy podnosi zatem sztywność naczyń, a także aktywność reninową osocza i stężenie katecholamin w surowicy krwi. To z kolei – mówiąc w bardzo dużym skrócie – prowadzi do zwiększenia ciśnienia tętniczego. A zatem – osoby zastanawiające się, czy kawa podnosi ciśnienie powinny wiedzieć, że rzeczywiście tak jest. Jak się jednak okazuje, dotyczy to tylko i wyłącznie kawy spożywanej okazjonalnie – ale o tym za chwilę.

 

Czy kawa obniża ciśnienie?

Trudno w to uwierzyć, ale odpowiedź na pytanie “czy kawa obniża ciśnienie?”… również brzmi “tak”! Jak to w ogóle możliwe? Otóż okazuje się, że wszystko zależy od tego, jak często i w jakich ilościach spożywamy ten napój. O ile jednorazowe działanie kawy jest stosunkowo silne (choć, rzecz jasna, nie tak silne jak spożycie kofeiny w tabletkach), o tyle jej regularne przyjmowanie znacząco ogranicza efekt podniesionego ciśnienia. Pijąc kawę codziennie sprawimy więc, że z każdą kolejną filiżanką efekt ten będzie słabł, aż w końcu – u niektórych osób – zaniknie całkowicie. Dużą rolę w udowodnieniu tych nietypowych właściwości kawy mieli nasi rodzimi naukowcy – między innymi Prof. Krzysztof Narkiewicz, kierownik Katedry Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.


Czy jest związek między spożywaniem kawy a pogłębieniem nadciśnienia?

Kawa a nadciśnienie – z tym dylematem codziennie zmagają się tysiące Polaków cierpiących na nadciśnienie tętnicze. Wiele z nich boi się spożywać kawy, obawiając się nierzadko najbardziej czarnego scenariusza – czyli ataku serca w wyniku zbyt wysokiego ciśnienia tętniczego. Czy jednak między spożywaniem kawy a pogłębieniem choroby naprawdę jest tak duży związek, jak wydaje się na pierwszy rzut oka? Czy kawa podnosi puls do niebezpiecznego poziomu? 

Okazuje się, że niekoniecznie. Naukowcy z Centrum Badań Profilaktycznych i Klinicznych w Paryżu przeprowadzili badania na próbie aż 180.000 osób. Jakie są ich wyniki? Otóż uznali oni, że spożywanie kawy mogło doprowadzić do niewielkiego przyspieszenia tętna u zaledwie 60 badanych – przy czym duża część tej grupy przyjmowała regularnie również między innymi alkohol. Oznacza to ni mniej, ni więcej, że osoby zastanawiające się nad tym, czy kawa jest bezpiecznym napojem, zmagające się z dylematem “kawa a ciśnienie” mogą odetchnąć z ulgą. Nic bowiem nie wskazuje na to, by spożywanie kawy – zwłaszcza to regularne – miało wpływ na niebezpieczne przyspieszenie ciśnienia tętniczego. Dotyczy to zarówno osób zdrowych, jak i zmagających się z aktywnym już nadciśnieniem; pod warunkiem, że jest spożywana regularnie, a nie od czasu do czasu. 

Mało tego – w trakcie badań okazało się ponownie, że kawa obniża ciśnienie. Te same badania wykazały bowiem, że osoby regularnie spożywające kawę mają z reguły niższe ciśnienie niż te, które jej nie spożywają, lub piją okazjonalnie. 

 

Spożywanie kawy przy nadciśnieniu – bezpieczne czy nie? 

Jak więc widać – tak naprawdę nie ma powodu, by sądzić, że odpowiedzialne spożywanie kawy może mieć negatywny wpływ na osoby zmagające się z nadciśnieniem tętniczym. Jeśli jednak już decydują się one na spożywanie tego napoju, powinny one robić to w sposób regularny, ponieważ picie okazjonalne rzeczywiście może prowadzić do wzrostu ciśnienia tętniczego. Aby w pełni uczciwie odpowiedzieć na pytanie, czy można pić kawę przy nadciśnieniu dodamy jeszcze, że wszystko ma swoje granice – kawę należy spożywać regularnie, ale nie więcej, niż 6 filiżanek dziennie. Ponadto organizm każdego człowieka jest inny i tą kwestię należy umówić dodatkowo ze swoim lekarzem.

 

Nadciśnienie a kawa rozpuszczalna

Tutaj pojawić się może kolejna kwestia. Wiele osób zastanawia się, czy kawa rozpuszczalna podnosi ciśnienie? Odpowiedź na to pytanie powinna jednak być oczywista. Kawa rozpuszczalna to dokładnie taki sam rodzaj kawy, jak klasyczna, a co za tym idzie cechuje się ona bardzo podobnymi właściwościami. Tak, jak w przypadku kawy ziarnistej jej regularne spożywanie nie powinno powodować zwiększonego ciśnienia tętniczego. Należy jednak pamiętać, że inaczej jest w przypadku spożywania okazjonalnego – w tym przypadku kawa rozpuszczalna, podobnie jak klasyczna, może podnieść puls. 

Oczywiście, niezależnie od tego, czy chodzi o kawę tradycyjną, czy rozpuszczalną, napój ten należy spożywać w odpowiedniej ilości – tak, jak wspominaliśmy, nawet osoby w pełni zdrowe powinny pić nie więcej, niż 5 do 6 filiżanek kawy dziennie.

Zestaw mieszanek Kaw 6×250 g

114,00 zł

 

Poczuj Prawdziwy Smak Kawy !!!


Kup teraz!

© 2023 LosGustos. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl sklepy internetowe Szczecin

Powiadom o dostępności Poinformujemy Cię, gdy artykuł pojawi się na magazynie. Podaj nam swój adres e-mail oraz ilość produktów.