Gwarancja świeżości

Możliwość wyboru etykiet

Darmowa dostawa od 150 zł

Prosto z palarni

Zamów i zapłać za 21 dni

0

Zanurz się w magii Świąt z naszym zestawem kaw –

smak, który łączy!


Kup teraz!

Czy cukrzyk może pić kawę?

Dodano: 22 lut 2023

Filiżanka aromatycznej kawy to dla wielu osób nie tylko sposób na pobudzenie, ale wręcz codzienny rytuał, z którego trudno zrezygnować. Gdy jednak w grę wchodzi zdrowie, warto przeanalizować wpływ spożywanych produktów na organizm. Jak wygląda kwestia picia kawy w przypadku wystąpienia cukrzycy, która jest coraz częstszą dolegliwością wśród Polaków? Sprawdź, czy chory na cukrzycę może pić kawę i na co powinien uważać.

 

Jakie właściwości ma kawa?

Kawa, czyli napój parzony z ziaren kawowca jest bogatym źródłem kofeiny. Substancja ta wpływa na nastrój, pobudza ciało i ożywia umysł. Pomaga przegonić senność, dzięki czemu bywa nieodzownym elementem porannej rutyny. Kofeina wpływa na ośrodek nerwowy, szybko poprawiając nastrój i zmniejszając uczucie zmęczenia. Dzięki temu znalazła zastosowanie również w lecznictwie. Wykorzystuje się ją jako składnik preparatów przeciwbólowych, pobudzających czy łagodzących objawy grypy. Mając na względzie wszystkie jej zalety nie tylko osobom chorym na cukrzycę lub w grupie ryzyka nasuwa się pytanie, czy przy cukrzycy można pić kawę?


Czy cukrzyk może pić kawę?

Nauka na pytanie, czy cukrzyk może pić kawę, odpowiada jednoznacznie, że tak. Kawa nie wpływa negatywnie na organizm osoby chorej na cukrzycę. Co więcej, składniki odżywcze zawarte w naparze z nasion drzewa kawowego sprzyjają zachowaniu właściwego poziomu glukozy we krwi. Oznacza to, że przy odpowiednim stylu życia, spożywanie kawy może wpłynąć na zahamowanie postępu choroby. Również osoby znajdujące się w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na tę coraz popularniejszą chorobę cywilizacyjną mogą bez obaw delektować się smakiem małej czarnej. Już 3 filiżanki dziennie to potencjalny sposób na spowolnienie rozwoju cukrzycy typu 2. Należy jednak przestrzegać pewnych reguł oraz trzymać się zasad zdrowego rozsądku.

 

Ile kawy mogą pić cukrzycy?

Drugim najważniejszym zagadnieniem po ustaleniu, czy cukrzycy mogą pić kawę, jest odpowiedź na pytanie, jaka jej ilość jest odpowiednia. Przyjmuje się, że 3 filiżanki naparu dziennie to rozsądna ilość, także dla osoby chorej. Warto jednak wziąć pod uwagę również inne możliwe schorzenia. Jeżeli żadnych nie ma, a osoba wypijająca taką ilość cieszy się dobrym samopoczuciem, to nie ma powodu, by rezygnować z tej przyjemności.


Jaka kawa przy cukrzycy?

Nie ma jednej właściwej odpowiedzi na pytanie, jaka kawa przy cukrzycy będzie najlepsza. Osoba chora może pić zarówno napar parzony bezpośrednio ze zmielonych ziaren, jak i w wersji instant, czyli rozpuszczalną. Bez znaczenia jest także sposób jej przygotowania. Kawę można zaparzyć w kawiarce, ekspresie oraz w każdy inny sposób, który nie wymaga zbędnych dodatków. O ile sama kawa jest bezpieczna dla cukrzyków, u którym nie występują choroby współistniejące, o tyle napój z dodatkami takimi jak tłusta śmietanka lub cukier może mieć niekorzystne konsekwencje.

 

Cukrzyca a kawa z mlekiem

 O ile sam czarny napar przy cukrzycy nie szkodzi, o tyle problemem może stać się to, co jest do niej dodawane. Śmietanka z pewnością nie jest dobrym wyborem, podobnie jest rozpuszczalne mieszanki typu cappuccino. Jednak czy cukrzyk może pić kawę z mlekiem? Zawarta w mleku laktoza jest rodzajem cukru. Prowadzi więc do podwyższenia stężenia glukozy we krwi.

 

Słodzenie kawy przy cukrzycy

Nie każdy lubi czarną, niesłodzoną kawę. Szczęśliwie dla tych osób, oprócz cukru jest wiele innych substancji słodzących, o różnych wartościach indeksu glikemicznego. Osoby pilnujące poziomu glukozy w organizmie powinny wybierać produkty o niskim wskaźniku IG. Zatem czym słodzić kawę przy cukrzycy? Możliwości jest kilka. Od syntetycznego aspartamu, poprzez ksylitol, po słodziki wyprodukowane ze stewii. 

 

Kawa i leki

Warto wiedzieć, że niektóre lekarstwa mogą wchodzić w niepożądane reakcje ze spożywanymi produktami. Ich działanie może zostać osłabione lub niepotrzebnie zwiększone. Czy cukrzycy mogą pić kawę bezpośrednio po lub przed przyjęciem leków? Rozsądniej jest odczekać. W sprawach związanych ze zdrowiem lepiej nie ryzykować, a wszystkie wątpliwości omówić z lekarzem.

Zestaw mieszanek Kaw 6×250 g

 

Poczuj Prawdziwy Smak Kawy !!!


Kup teraz!

© 2023 LosGustos. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl sklepy internetowe Szczecin

Powiadom o dostępności Poinformujemy Cię, gdy artykuł pojawi się na magazynie. Podaj nam swój adres e-mail oraz ilość produktów.