Artykuł - Palenie kawy przeciw komarom. Najskuteczniejszy naturalny środek odstraszający owady

Wstecz

Palenie kawy przeciw komarom. Najskuteczniejszy naturalny środek odstraszający owady

Wśród naturalnych środków zwalczania komarów znaczną skutecznością wyróżnia się palona kawa. Kawa, która z powodzeniem zastępuje chemiczne środki owadobójcze, jest przy tym całkowicie nieszkodliwa dla ludzi i zwierząt. Najlepiej sprawdza się palenie kawy bezpośrednio w ogrodzie - to bardzo skuteczny sposób zwalczania komarów. Pewne właściwości odstraszające mają także mielona kawa i fusy, które rozsypuje się na trawnikach i grządkach. Kawa mielona i fusy odstraszają też wiele innych owadów oraz ślimaki. Palona kawa ma też wiele innych zalet: doskonale użyźnia glebę i cechuje się pięknym zapachem.

Spis treści:

  • Jak działa palenie kawy na komary?

  • Jak palić kawę przeciw komarom w ogrodzie i w domu?

  • Kawa mielona i fusy z kawy na komary

Jak działa palenie kawy na komary?

To, że kawa mielona na komary jest bardzo skutecznym środkiem, nie jest mitem ani jednym z wielu niepotwierdzonych domowych sposobów. Skuteczność kawy przeciw komarom jest dobrze poznana, potwierdza ją np. Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (EPA). Agencja ta zaleca wszystkim stosowanie tej metody - kawa na komary to środek naturalny, który pozwala zrezygnować tak z oprysków, jak i z domowych chemicznych odstraszaczy na owady latające. Wyrzucanie kawy i fusów to marnotrawstwo, które przyczynia się też do strat ekologicznych (uwalnianie azotu na wysypiskach śmieci zamiast wzbogacania nim gleby w ogrodzie).

Czynnikiem, który odstrasza komary jest przede wszystkim sam dym. Zapach palonej kawy jest jednak bardzo przyjemny dla ludzi, a bardzo przykry dla komarów. Większość owadów, w tym komary, ma bardzo wyostrzony zmysł zapachu. Kawa jest bardzo bogata w substancje aromatyczne, w najlepszych kawach łatwo wyczuć złożone aromaty owocowe, kwiatowe, orzechowe i czekoladowe. Aromat żadnej znanej człowiekowi rośliny nie jest równie bogaty - to główna przyczyna dla której dym kawy działa dużo skuteczniej, niż dym z palonych ziół.

Jak palić kawę przeciw komarom w ogrodzie i w domu?

Jest kilka sposobów na to, jak palić kawę na komary w ogrodzie, najwygodniej użyć jednak użyć niedrogiej kawy mielonej. Sprawdzą się także palone fusy, które jednak trzeba przed spaleniem dokładnie osuszyć. Palona kawa na komary wydziela w ogrodzie piękny zapach. Palone fusy z kawy na komary nie są już oczywiście tak przyjemne, stosujemy je więc raczej ze względu na oszczędność, aby zużyć zbędne odpady.

Najwygodniejszy sposób to palenie kawy na komary w domku zapachowym lub w niewielkiej kadzielnicy. Dzięki rozżarzonym węgielkom lub zwykłym świeczką typu tealight kawa spala się powoli i równomiernie. Naczynia takie są też bardzo estetyczne - palenie kawy może stać się więc bardzo przyjemną czynnością. Ceramiczne kadzielnice i domki zapachowe zabezpieczają też przed rozsypywaniem kawy i żaru przez wiatr. Szczególnie dobrze sprawdzi się metalowa kadzielnica zawieszona na łańcuszku - w kadzielnicy kawa palona na komary dzięki ruchu wahadłowym bardzo równomiernie roztacza dym.

Do palonej kawy dodać można także zioła o przyjemnym zapachu (np. lawendę, werbenę), a nawet prawdziwe kadzidło. Także te środki są bardzo skuteczne przeciw owadom latającym. Niekiedy zaleca się dodawanie liści laurowych. Odradzamy jednak ten sposób, wydzielają one bardzo silny i gryzący dym.

Prostym sposobem na to, jak palić kawę na komary, jest też dodanie niewielkiej ilości mielonej kawy wprost do ognia - ogniska lub płomienia grilla. Możliwe, chociaż mniej wygodne jest też palenie kawy na komary na zwykłym głębokim talerzu lub na aluminiowej folii do pieczenia. Mielona kawa jest łatwa do podpalenia i spala się szybko - fusy muszą być jednak starannie wysuszone.

W domu możemy użyć całkiem innego sposobu: prażenia na patelni świeżych, zielonych ziaren. Nie tylko odstraszymy w ten sposób komary z pomieszczenia, ale też uzyskamy bardzo smaczną kawę, nadającą się do zastosowania w ekspresach. Zieloną kawę prażymy na zwyczajnych patelniach - jest to jednak dość trudna sztuka, uzyskanie optymalnych efektów wymaga pewnego doświadczenia. Kawa palona na komary pozwoli nam je zdobyć: możemy zastosować w tym celu dużą ilość taniej zielonej kawy, dzięki czemu zyskamy tę umiejętność.

Kawa mielona i fusy z kawy na komary

Środkiem przeciw komarom są również rozrzucone w ogrodzie fusy lub zleżała, niepotrzebna nam już kawa mielona. Silny zapach kawy odstrasza niepożądane owady latające z ogrodów. Jednocześnie fusy zawierają dużą ilość azotu, dzięki czemu są doskonałym naturalnym nawozem. Mielona kawa ogranicza rozprzestrzenianie się w ogrodzie ślimaków, przywabia natomiast korzystne dla gleby dżdżownice. Palenie kawy na komary jest bardziej skuteczne, także rozrzucona kawa przyczyni się jednak do wyraźnego spadku ilości tych owadów w ogrodzie.

facebook logo